Kameni glagoljički spomenici u Istri i na Kvarneru

Datum 4. svibnja 2023.
Podijeli

Prošli smo mjesec pisali o glagoljičkoj pismenosti u Hrvata, a ovom ćemo se prilikom posvetiti glagoljici na području Istre i Kvarnera, i to konkretno kamenim (epigrafskim) glagoljičkim spomenicima u regiji. Naime, upravo su na ovom području pronađeni najstariji i najznačajniji hrvatski glagoljički spomenici uklesani u kamenu, a ovom prilikom donosimo pregled najvažnijih.

 

PLOMINSKI NATPIS

Nastao na prijelazu 10./11. st., Plominski natpis vjerojatno je najstariji hrvatski glagoljički spomenik. Pronađen je u crkvi sv. Jurja u Plominu. Sadrži reljef ljudskog lika te nedovršenu bilješku ispisanu glagoljičkim slovima koja govori o autoru teksta: „ovo je pisao s…“.

 

VALUNSKA PLOČA

Pronađena je na crkvi sv. Marka blizu mjesta Valun na Cresu, a datira iz 11. stoljeća. Riječ je o obiteljskoj nadgrobnoj ploči koja nabraja pokojnike triju generacija koji počivaju u tom grobu: baka Tjeha, sin Bartohna i unuk Juna. Osim hrvatskog jezika ispisanog glagoljičkim slovima, ploča sadrži i prijevod istog teksta na latinski jezik ispisan latinicom, čime svjedoči o suživotu hrvatskog i romanskog stanovništva.

 

KRČKI NATPIS

Ovaj spomenik, nastao u 11. stoljeću, pronađen je u gradu Krku na kanoničkoj kući. Natpis svjedoči o četirima redovnicima koji su izgradili benediktinski samostan ili crkvu, stoga se smatra da je to bilo prvobitno mjesto Krčkog natpisa i da je kasnije preseljen u Krk.

 

BAŠĆANSKA PLOČA

Bašćanska ploča najvažniji je hrvatski kameni glagoljički spomenik. Datirana je oko 1100. godine, a pronađena je na otoku Krku, u crkvi sv. Lucije u Jurandvoru pored Baške, po kojoj je dobila ime. Riječ je o velikom kamenom spomeniku, širokom gotovo 2 m i visokom 1 metar, koji sadrži cjelovit tekst raspoređen u 13 redaka. Služila je kao pregradna ploča koja je u crkvici dijelila oltarni prostor od prostora za puk.

Tekst je podijeljen u dva dijela. U prvom dijelu opat Držiha zapisuje da je hrvatski kralj Zvonimir za vrijeme svoje vladavine samostanu sv. Lucije poklonio zemljište, nabrajajući svjedoke pred kojima se to dogodilo. U drugom dijelu opat Dobrovit govori o procesu gradnje crkve sv. Lucije na tom zemljištu, ali i o vremenu u kojem se to odvijalo (u doba kneza Kosmata).

Bašćanska ploča važan je povijesni dokument koji govori o hrvatskim vladarima, ali i pravnopovijesni dokument, darovnica koja spominjanjem svjedoka govori o pravnim standardima u to doba. Također, riječ je o važnom jezičnom spomeniku, pisanom na prijelaznom tipu glagoljice, koji sadrži i neka ćirilična slova. Konačno, zbog načina na koji je pisana Bašćanska ploča ima i veliku umjetničku vrijednost te se smatra književnim djelom.

Danas se čuva u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, a u crkvi sv. Lucije u Jurandvoru nalazi se vjerna replika.

 

JURANDVORSKI ULOMCI

Uz Bašćansku ploču pronađena su i četiri kamena ulomka nazvana Jurandvorskim ulomcima, a nastali su u vrijeme nastanka Bašćanske ploče. Vjeruje se da su bili dijelovi istog teksta nastavljenog na drugoj ploči jer, u dijelovima gdje se riječi mogu razaznati, također spominju opata, kralja Zvonimira, sv. Luciju i riječ „hrvatski“.

 

GRDOSELSKI ULOMAK

Nastao je u 12. stoljeću, a pronađen je u Grdoselu u blizini Pazina. U nepotpunom tekstu mogu se razaznati imena svećenika, a pretpostavlja se da je nastao prilikom posvete oltara.

 

SUPETARSKI ULOMAK

Nastao je u 12. stoljeću, a pronađen je među kamenim ruševinama samostanskog zida u Svetom Petru u Šumi. Sadrži ćirilična i glagoljična slova.

 

SENJSKA PLOČA

Ova vapnenačka ploča nastala je u 12. stoljeću, a baš kao i Bašćanska ploča, izvorno je bila plutej, ploča namijenjena za odjeljivanje oltarskog dijela crkve. Međutim, kasnije je razrezana u manje dijelove i postavljena u stepenište senjske tvrđave Nehaj. Od ulomaka koji su ostali od ploče rekonstruiran je tekst kršćanske invokacije „u ime Oca i Sina i Svetoga Duha“.

 

Ovo nisu ni približno svi kameni glagoljički spomenici pronađeni u Istri i na Kvarneru, ali su dobro polazište za upoznavanje s hrvatskom glagoljičkom poviješću. A najbolji smještaj za odmor od istraživanja potražite na stranicama agencije Molo Longo.

 

MOLO LONGO

Pročitajte još i ovo

Putovanje vlakom

Putovanje vlakom ponekad se čini kao nepotrebno duga gnjavaža, no ono nudi jedinstvene prednosti koje ga čine podjednako privlačnim,...

Pročitaj

PARKOVI PRIRODE HRVATSKE

Hrvatska je poznata po svojoj izuzetnoj prirodnoj ljepoti, a uz nacionalne parkove, o kojima smo nedavno pisali, parkovi prirode...

Pročitaj

KUĆNI LJUBIMCI NA PUTOVANJU

Godišnji odmor s kućnim ljubimcem zahtijeva pažljivo planiranje i pripremu kako bi se osiguralo glatko i ugodno putovanje za...

Pročitaj